Proiect didactic
Disciplina: Informatica
Clasa : a IX-a
Subiectul lecției: Instrucțiunea apel de
procedură
Timpul acordat: 45 min
Obiectivele operaționale: Elevul la sfârșitul lecției
va fi capabil:
·        
O-1 Să utilizeze setul de proceduri predefinite : read
readln, write, writeln ; 
·        
O-2 Să analizeze corect sintaxa instrucțiunii apel de
procedură;
Subcompetențe: 
·        
Elevul să fie capabil să rezolve problemele propuse;
·        
Elevul să poată interpreta rezultatele obținute.
Metode și procedee: conversația, explicația,
demonstrația, problematizarea.
| 
Etapele
  lecției | 
Durata | 
Activitatea
  profesorului | 
Activitatea
  elevului | ||
| 
Evocarea | 
10 min. | 
Eu intru în clasa și salut
  clasa, încep să fac apelul, verifica tema pentru acasă. | 
Elevii prezintă tema pentru
  acasă , și participă la conversație. | ||
| 
Realizarea sensului | 
5 min | 
Prezint tema lecției: 
Instrucțiunea apel de procedură.Dacă se face un apel de procedură înseamnă că
  programul are nevoie de rezultatul procedurii respective iar în cazul 
  definirii unor proceduri proprii poate apărea necesitatea apelării unor
  proceduri de mai multe ori în program. De aceea pentru a exclude scrierea
  procedurilor de mai multe ori a apărut instrucţiunea respectivă care
  facilitează lucrul cu programele. | 
Elevii notează tema lecției în
  caiet | ||
| 
7 min | 
Explic noțiunea de  procedură. 
Procedura este un subalgoritm
  scris în limbaj de programare ce poate fi apelat din mai multe puncte ale
  unui program. 
Limbajul Pascal include un set
  de procedure predefinite, cunoscute oricărui program: read, readln, write,
  writeln, get , put ect. | 
Elevii ascultă cu atenție și
  notează în caiet  | |||
| 
7min | 
Instucțiunea apel de procedură
  lansează în execuție procedura cu numele specificat. 
Sintaxa instrucțiunii în studiu
  este prezentată în       ( Anexa
  1) | 
Elevii notează în caiet și
  formulează întrebări | |||
|  |  | ||||
| 
       Reflecția | 
10 min | 
În continuare voi realiza
  fixarea noilor cunoștințe :  
(Anexa
  2) | 
Patru elevi vor da răspunsuri. | ||
| 
Extindere | 
5 min | 
Voi face evaluarea activității
  elevilor , punând note în catalog |  | ||
Anexa 1
Sintaxa instrucțiunii în studiu este:
<Apel de procedură>::=<Nume procedură>[<Lista parametrilor actuali>];
<Nume procedură>::=<Identificator>;
<ista parametrilor actuali>::=(<Parametru
actual>,<Parametru actual>).
În mod obișnuit <Parametru
actual> este o expresie.
Anexa 2
1. Ce valori afișează următoarea secvență de operațiuni pentru X=8 și
Y=12 ?
Read(X,Y);
a:=X
Y:=X
X:=a
Writeln(X,Y)
Răspunsul așteptat:
X=8 Y=8
2. Propuneți valori
de intrare pentru X,Y și Z astfel încât următoarea secvență de operații să
afișeze valorile 4,5,6.
Read (X,Y,Z)
a:=X
X:=Z
Z:=a
Y:Y div 3
Writeln (X,Y,Z)
Răspunsul așteptat:   X=6   Y=10     Z=4
 
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu