joi, 22 ianuarie 2015

Proiect didactic la tema : Liste si tabele

Proiect didactic
Disciplina: Informatica
Clasa : a VII-a
Subiectul lecției: Liste și tabele
Timpul acordat: 45 min
Obiectivele operaționale: Elevul la sfârșitul lecției va fi capabil:
·         O-1 Să înțeleagă noțiunea de listă , tabel, pagina fizica si pagina logica;
·         O-2 Să cunoască proprietățile listelor și tabelelor, paginilor fizice și paginilor logice;
·         O-3 Să creieze și să formeze liste și tabele.
·         O-4 Să modifice proprietățile paginilor fizice și paginilor logice.
Subcompetente:
·         Elevul să fie capabil să formeze în mod individual tabele și liste
·         Elevul să fie capabil să aplice în mod practic cunoștințele acumulate.
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, problematizarea.

Etapele lecției
Durata
Activitatea profesorului
Activitatea elevului

Evocarea
10 min.
Eu intru în clasa și salut clasa, încep să fac apelul,
Elevii prezintă tema pentru acasă , și participă la conversație.











Realizarea sensului
   1 min
Prezint tema lecției:
Liste si tabele

Elevii notează tema lecției în caiet
2 min
Explic noțiunea de   lista și  pagina , pagina fizică și pagină logică.


Elevii ascultă cu atenție și notează în caiet
3 min
Notez pe tablă următorul desen
Fig 1: Structura paginii
Elevii notează în caiet și formulează întrebări
3 min.
Relatez care sunt proprietățile unei pagini:
Dimensiunea fizică;
Orientarea;
Marginile;
Dimensiunea antetului și subsol;
Alinierea pe verticala a textului.

4 min
După studierea proprietăților trecem la procesul de formare a paginilor prin definirea noțiunii de formare a paginilor
Numim formarea paginilor procesul de stabilire a proprietăților paginilor din document. Formarea paginilor se realizează  cu ajutorul comenzii File, Page Setup, la activarea căreia pe ecran apare fereastra de dialog.
( fig 2)


Elevii notează noțiunea și execută pasii la calculator .

5 min


Fac o scurtă prezentare a elementelor de control a ferestei:
Margins- stabilirea dimensiunii marginilor;
Paper Size-  stabilirea dimensiunilor paginii fizice și orientarea acesteia;
Paper Source-  indicarea modului de încărcare a hârtiei în imprimantă;
Layout- alinierea pe verticală a textului în cadrul paginii.



Elevii vor nota în caiet , la calculator vor allege proprietățile din fereastra de control.
3 min
Defines noțiunea de antet și subsol:
Antetul ți subsolul sunt porțiuni ce apar în partea de sus sau de jos a fiecărei pagini din document.Crearea antetelor si subsolurilor se efectuează cu ajutorul comenzii View Header and Footer la activarea căreia apare o bară de instrumente

Elevii vor nota în caiet și vor accesa comenda indicate.


       Reflecția


7 min

În continuare voi realiza fixarea noilor cunoștințe :
(Anexa 3)

Patru elevi vor da răspuns la câte o propoziție. Ceilalți vor corecta răspunsurile dacă este necesar.

.

Extindere

3 min
Voi face evaluarea activității elevilor , punând note în catalog





Fig 1 : Structura paginii



Fig 2: Formare a paginilor


Anexa 3
1.  Ce comandă se utilizează pentru formarea paginilor?
A. Comanda Print Preview din meniul File
B. Comanda Page Setup din meniul File
C. Comanda Properties din meniul File
2. Câte margini are o pagină?
A. Patru
B. Două
3. Ce este antetul?
A. Partea din stânga a paginii
B. Partea de jos a paginii
C. Partea de sus a paginii
D. Partea din dreapta a paginii 
4. Poate un document avea anteturi și subsoluri?
A. Poate
B. Nu poate





Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu